piątek, 22 lutego 2013

Sunrise above the clouds

Dziś rano wróciłam z Anglii. Kiedy wyjeżdżałam z Polski pożegnał mnie padający śnieg i muszę przyznać, że mam już dość tej zimowej pogody szczególnie po tym jak spędziłam prawie tydzień w pięknej, wiosennej, angielskiej pogodzie.
Wydalam trochę więcej pieniędzy niż planowałam, ale było warto. Jak tylko uda mi sie wszystko sfotografować pokażę to na blogu.
Dzisiaj chciałam pokazać bardzo prosty zestaw z bluzką, którą sama zrobiłam. W second-handzie kupiłam męską koszulkę obciełam rękawy i powiększyłam dekolt. wymieszałam wybielacz z woda, zanurzyłam koszulkę do połowy i zostawiłam ja tak na 40 minut. efekt nie był jednak zbyt ciekawy (wydaje mi się, że jest to nieodpowiedni materiał do wybielania) dlatego postanowiłam na plecach wyciąć czaszkę. Przyznam, że jestem zadowolona z tego jak ona teraz wygląda.
___

I came back from England this morning. When I was leaving Poland it was snowing and I'm getting tired of that weather especially after I've spent week in such a beautful weather as english was.
 I've spent a little more money than I orginally planned but it was worth it. I will show you everything I bought when I get the chance to photograph it.
Today I wanted to show you a really simple outfit with a little twist. I am wearing DIY t-shirt. first I dipped half of the tee in bleach and left it there for 40 minutes but the results were unsatisfying so I decided to cut out a skull on the back. I must admit that I'm proud of myself, it looks orginal and I really love it.

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic

xoxo,
seyh

9 komentarzy:

 1. interesting style. I like the cut out, diy tee. Cool dye job!

  xx

  OdpowiedzUsuń
 2. hello gorgeous:)
  thank you for visitng my blog and for your lovely comment!
  Sure, I'm following you via GFC, would you like to follow me back?
  thank you:)
  http://styleglaze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy nowa notka u Pani Seyh?

  OdpowiedzUsuń
 4. fajna ombrowa bluzka! :) chyba wszyscy pragną już wiosny :<
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. cool tee, I have the same one!Would u like to follow each other on gfc and fb? Kisses from Norway!

  OdpowiedzUsuń
 6. Beautiful !  Http://Fashioneiric.blogspot.com

  Coline ♡

  OdpowiedzUsuń